Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2017/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

29.03.2017 - Над 6 милиона лева сa приходите от ловен туризъм за миналата година

Над 6 милиона лева са приходите от организиран ловен туризъм в България. Това заяви министърът на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков при откриването на Международната изложба „Природа, лов, риболов” в Пловдив, на която министерството е съорганизатор. „Изложението се утвърди като важно делово средище на фирми и специалисти в горското, ловното и рибното стопанство. Форумът е поле за представяне и на новости в спорта и туризма”, посочи министърът.

„През 2016 година имаме и нов национален рекорд при трофеите от елен лопатар”, припомни министър Бозуков. „Българското ловно стопанство заема достойно място сред водещите световни ловни дестинации и интересът към изложението го показва. Това се дължи на условията, които страната предлага - уникална природа, поддържана база, богато разнообразие от едър и дребен дивеч”, обобщи министърът.

Той увери, че Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите реализират държавната политика в сектора, за да се запазят и надграждат тези позиции.

Министър Бозуков приветства идеята част от програмата на изложението да е ориентирана към децата, защото състезанията и игрите, в които те ще участват ще възпитават повече любов към гората.

Министърът откри и специализираната изложба „Цветна пролет”. Тя носи заслужена гордост на организаторите като събира с над 30 процента повече изложители от миналата година и за първи път в нея има чуждестранно участие от Гърция.

Съвместна трофейна изложба представя Министерство на земеделието и храните заедно с Националното ловно-рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България.

В паралелната програма е предвиден и семинар за заболяванията по дивеча с участието на БАБХ.

На събитието присъстваха и заместник-министрите на земеделието и храните проф. Иван Палигоров и доц. Светла Янчева и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Григор Гогов.