Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

04.02.2021 - Започнаха обществените консултации по новата Стратегия за горите на Европейския съюз

Всички граждани и организации могат да се включат в обществените консултации до 19 април 2021 г.

Както бе обявено в Съобщението за Европейската зелена сделка, Европейската комисия  разработва нова (след 2021 г.) Стратегия на ЕС за горите. Тя ще надгражда Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г., ще обхваща целия жизнен цикъл на горите и ще насърчава многообразните услуги, които горите предоставят.

Стратегията ще бъде насочена и към осигуряване на здрави и устойчиви гори, които допринасят значително за постигане на целите в областта на биологичното разнообразие и климата, за намаляване и контролиране на природните бедствия, осигуряване на поминък на населението и за подкрепа на кръговата биоикономика и селските общности.

Освен това, Стратегията ще подпомогне ЕС да изпълни международните си ангажименти и ще формира основата на ясно установен, последователен и цялостен подход към горите, позволяващ по-силно лидерство на ЕС в международен план (в контекста на Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие, Парижкото споразумение, Конвенцията за биологичното разнообразие и Конвенцията за борба с опустиняването).

Всички граждани и организации могат да дадат своя принос в обществените консултации до 19 април 2021 г. Европейската комисия разчита на мнения и предложения от широк кръг заинтересовани страни, от национални, регионални и местни власти до собственици и мениджъри на гори, горски промишлености и предприятия, синдикати, граждани, потребители на дървесни продукти, неправителствени организации, университети, академични/изследователски центрове, други държавни и международни организации и финансови институции.

Организациите и предприятията, които участват в обществените консултации, са помолени да се регистрират в Регистъра за прозрачност на ЕС тук.

Целта на тази консултация е да събере мнения от граждани и заинтересовани страни, които след това Европейската комисия ще включи в подготовката на бъдещата Стратегия за горите.

Може да изпратите отговорите си на въпросника на всеки официален език на ЕС.

Самата публична консултация може да намерите тук.