Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2020/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

09.07.2020 - Горските служители са реагирали на повече от 130 сигнала за пожари в земеделски и горски територии от началото на юни

Изпълнителна агенция по горите и регионалните дирекции по горите започват интензивни проверки по изпълнението на предвидените противопожарни мероприятия в горските територии на страната.

Повече от 130 сигнала за пожари в земеделски и горски територии са постъпили на спешния телефон 112 от началото на месец юни до момента. Бързото локализиране на огъня и своевременната намеса на горски служители и пожарникари е предотвратило разрастването на огъня и навлизането в горски територии в повече от 80 % от случаите. За периода са възникнали 14 пожара в горските територии на страната, които са опожарили площ от 90 дка.  Пожарите са преминали низово, като са засегнали иглолистни и широколистни дървесни видове, смесена растителност, както и треви, незалесени площи и мъртва горска постилка. Засегнати са горски територии държавна и частна собственост, като основната причина за възникването им е човешката небрежност.

Изпълнителна агенция по горите обръща особено внимание на гражданите, че:

по време на пожароопасния сезон е забранено паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м. от границите на горските територии;

паленето на стърнища и растителни остатъци в земеделските земи е забранено.

Глобата за палене на огън на открито на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии е 500 лева. Същата санкция се налага и за палене на огън в горски територии извън определените зони от държавните горски и ловни стопанства.