Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2020/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.02.2020 - Почти десет пъти са намалели площите, увредени от корояд

Повредите от корояди намаляват значително. Засегнатите площи от вредителя към настоящия момент са в размер на 1400 ха, което като площ е десет пъти по-малко в сравнение с 2018 г. Това сочат данните, които бяха изнесени на проведената Национална комисия по лесозащита в Изпълнителна агенция по горите. Затихващата тенденция при нападението на корояди се дължи и на бързото и навременно усвояване на увредените гори. През изминалата година е усвоена повече от 70% от увредената дървесина. 

В ролята си на консултативен орган към Изпълнителна агенция по горите, беше представена информация за здравословното състояние на горите в това число и за ефективността на проведените досега мероприятия през 2019 година. 

„Здравословното състояние на горите в страната е добро, което е показател за устойчиво стопанисване на горите. Само около 1 % от горите в момента са силно засегнати от болести и вредители. Там се налага провеждане на лесозащитни мероприятия. Разчитаме на съвместна работа и подкрепа от страна на научните среди, за да бъдат аргументирани и обосновани научно нашите действия“, каза инж. Мирослав Маринов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите.  

Данните на лесозащитните станции сочат, че най-силно засегнатите площи от насекомни вредители и абиотични повреди са на обща площ от 164 000 дка. Най-широко разпространени вредители в иглолистните гори и в бъдеще остават боровата процесионка и ръждивата борова листна оса. Прогнозата за широколистните гори сочи необходимост от лесозащитни мероприятия срещу гъботворка в Североизточна Бъллгария. Срещу тези вредители е предвидено провеждане на въздушно пръскане на обща площ от 40 000 дка. 

Приоритет в стопанисването на горите е и повишаването на тяхната устойчивост към очакваните изменения на климата. Като основни мерки бяха посочени подобряване на мониторинга на процесите в горите, засилване на превенцията на горски пожари, както и избор на издръжливи на засушаване дървесни видове и повишаване устойчивостта на горите към природни бедствия. Д-р инж. Ценко Ценов представи примери за страни в Европейския съюз, които преразглеждат своите концепции за стопанисване на горите в дългосрочен план и предприемат мерки за подобряване на структурите и видовия състав на горите. Мониторингът, който правим трябва да следи тези процеси и да бъде съобразен с тях. 

На заседанието присъстваха експерти от ИАГ, МЗХГ и държавните предприятия, директорите на трите лесозащитни станции в България, Лесотехническия университет, Института за гората към БАН, МОСВ, БАБХ.