Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/12Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

05.12.2019 - Повече от 1500 доброволци са се включили в 45 доброволчески инициативи, организирани от Дирекцията на природен парк - Витоша през настоящата година

ДПП Витоша награди повече от петнадесет организации на специална церемония по случай Международния ден на доброволеца

„Доброволчеството е изключително специфична дейност. От една страна, човек се посвещава на една добра кауза – да прави живота на другите по-красив, по-добър и по-успешен. От друга обаче, се научава на безкористност, като дава, без да пита какво ще получи в замяна. А това, което всъщност получава като награда е безценно – удовлетворение, дълбока признателност и много нови приятели. Ние, от Дирекцията на Природен парк „Витоша“ сме изключително щастливи да установим, че приятелите на Витоша с всяка изминала година се умножават. Благодарност и респект към всички доброволци“. Това каза д-р инж. Анна Петракиева, директор на ДПП Витоша на проведената днес церемония по случай отбелязването на Международния ден на доброволеца. 

През изминаващата година Дирекцията на природния парк е организирала 45 доброволчески инициативи, в които са се включили повече от 1500 доброволци. Изградени са 25 моста и скари, 45 маси и пейки, изработени и монтирани са 10 информационни табла. Доброволците са участвали в ремонтирането на парковата инфраструктура, аптечките в различни части на планината и туристическите заслони. Повече от 5000 линейни метра са почистените от тях  канавки и водостоци, 30 куб. м са събраните и извозени отпадъци. Благодарение на доброволния труд и дарения местността Игликина поляна беше преобразена с новата площадка с детски съоръжения, монтирана на алеята за хора с увреждания на опорно-двигателния апарат. 

В знак на признателност за отделеното време, вложения труд и обичта им към Витоша, доброволческите организации получиха специални награди от Дирекцията на парка. 

Специална благодарност беше изразена на партньорите на парка: Югозападно държавно предприятие, Фондация „София – Европейска столица на спорта“, известният алпинист Дойчин Боянов, Аспарух Мачирски, арх. Андрея Момерин, представители на туристическите дружества „Камен дел“ и „Боерица“, Софийски планински клуб, Българската федерация по катерене и алпинизъм, Ротари клуб София – Център, Райфайзенбанк.