Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

17.09.2018 - Проведе се Петата работна среща на Междуведомствената експертна работна група по проект BIO4ECO

В периода 13.09 – 14.09.2018 г. в к.к. Боровец се проведе Петата работна среща на Междуведомствената експертна работна група по проект „Регионални политики за устойчива биоенергия-BIO4ECO“. Форумът е организиран от Изпълнителна Агенция по горите, партньор по проект „Регионални политики за устойчива биоенергия - BIO4ECO“ по програма ИНТЕРРЕГ Европа на Европейския съюз. Водещ партньор по проекта е Горският технологичен център на Каталуния, Испания в партньорство с още 7 държави и 9 институции и организации. 

На работната среща бяха представени одобрения Национален план за действие за енергия от горска биомаса, 2018 – 2027 г., правилата за мониторинг на изпълнението му и възможностите за неговото популяризиране. Участниците се обединиха около идеята, че с изпълнението на заложените в стратегическата част мерки и дейности и стартиране процеса на смяна на горивата от изкопаеми към възобновяеми, както и от  нискоефективни и индивидуални, към високоефективни, многофамилни инсталации на горскодървесна биомаса, ще се постигне, от една страна намаляване на количеството на употребяваната дървесина, а от друга страна намаляване на емисиите на парникови газове и финни прахови частици в атмосферата. На срещата бе представен и Проект на Световна банка за Национална стратегическа програма за управление на качеството на атмосферния въздух /2018-2024/, свързан с разработване на мерки за преодоляване на наказателна процедура срещу България, като бяха обсъдени ролята и възможностите на Националния план за ограничаване на замърсяването.

В дискусионен режим бяха уточнени конкретни институции и организации на национално, регионално и местно ниво с които в близко бъдеще да бъдат проведени работни срещи с цел уточняване на възможности за въвеждане на стимули и финансиране изпълнението на приоритетите, мерките и действията на Националния план за енергия от горска биомаса, 2018 – 2027 г. 

В дискусията се включиха представители на заинтересовани страни, членове на Междуведомствената експертна работна група по проекта, в т.ч на държавни и общински администрации, представители на бизнеса, други юридически и физически лица, представители на Екипа по управление и изпълнение на проекта и др.