Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА   

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 


НачалоНовини 2021/12Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

16.12.2021 - Коледна работилничка на парк „Българка” – „Да използваме непотребното”

Стари амортизирани автомобилни гуми, получиха нов живот в коледната работилничка на парк „Българка” – „Да използваме непотребното”. Този път тяхната задача има съвсем друго предназначение и вместо част от превозното средство, ще бъдат част от коледната и новогодишна украса на нашия град Габрово.

Инициативата е на Природен парк „Българка”, но с изпълнението на задачите се заеха петокласници от Основно училище „Ран Босилек” в Габрово. Обзети от ентусиазъм, сръчност и въодушевление, за кратко време изобретателните детски ръце преобразиха непотребните отпадъци в снежни веселушковци.

Освен тяхното училище, снежните човеци ще красят офиса на Дирекцията на парк „Българка” и входа на Педиатричното отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово. Коледната работилница на природен парк „Българка” – „Да използваме непотребното” е традиционна и нейната цел е да се насърчи осъзнатото и разумно използване на стоките и услугите.

Съвременният потребителски пазар е непрекъснато бомбандиран от реклами за нови продукти и неусетно консумацията се превръща в значима част от нашия живот, изпълвайки мислите ни и изчерпвайки нашите финансови средства. Отношението към потребителските стоки като краткотрайни е навик придобит от съвременния човек и с право обществото ни е наречено консуматорско.

Идеята на инициативата е свързана с развиването на умения за наблюдение и чувствителност към отпадъците и боклука. За да се намали използването на природните ресурси, съвременното общество е изправено пред предизвикателството за постигане на устойчиво развитие.

Образователните инициативи на природен парк „Българка” имат за цел да въздействат за повишаване на съзнанието и изграждането на екологосъобразно мислене на младия човек. Затова и конкретната инициатива е свързана с действия в посока на осъзнато и разумно използване на стоките и материалите, които ни заобикалят.

Насърчава се изграждането на навици за многократна употреба на използваните продукти, тяхното рециклиране и обработка.

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност