Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА   

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 


НачалоНовини 2021/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

05.04.2021 - ПРОФЕСИЯ ЛЕСОВЪД – ВЪЗОБНОВЯВАНЕ И ЗАЛЕСЯВАНЕ НА ГОРИТЕ

Всяка година в първата пълна седмица на месец април лесовъдите отбелязват своя професионален празник „Седмица на гората“, който в началото на 20 век се е наричал Празник на залесяването. И това не е случайно, защото едни от най-важните дейности на лесовъдите са възобновяването и възстановяването на горите.

По-голямата част от българските гори се възобновят по естествен път. Узрелите семена на дърветата се разсейват и от тях поникват млади растения. Това обаче се случва само на местата, където условията са подходящи – почвата е влажна, лятото не е сухо и горещо, зимата не е студена, няма късни пролетни или ранни есенни слани и няма много тревисти растения или храсти.

Една част от горите обаче (около 1/3) са се възстановявали и се възстановяват с помощта на човека. Той събира семена, произвежда фиданки (млади дръвчета на 1-2 и повече години) и ги залесява там, където гората сама не е успяла да се възстанови, например след пожар, нападение на различни насекомни вредители или други природни бедствия.

Отговорностите на лесовъда са свързани с проучване на горите и планирането на всички дейности в тях. Лесовъдът извършва наблюдения върху растежа и развитието на гората, сроковете на цъфтеж, узряване, разсейване и събиране на шишарки и плодове. Узрелите шишарки и плодове се събират от специално подбрани висококачествени дървета, за да могат новите фиданки да наследят техните ценни качества. Събраните семена се окачествяват в Горските семеконтролни станции. Само семена със сертификат за наследствените си качества и свидетелство за кълняемост (способността на семената да покълнват) се засяват в специални места, наречени горски разсадници. Там фиданките се отглеждат при специални условия, защитени от студ, пек, суша, слани, гризачи и вредители. Когато след две-три години пораснат достатъчно, внимателно се изваждат и се транспортират до местата, в които гората не може да се възстанови по естествен път, а е необходимо да се залеси нова гора.

Залесяването е най-важният момент в живота на гората, защото с него се ражда млада и нова гора. За всички места, подлежащи на залесяване, предварително са определени кои са най-подходящите дървесни видове в зависимост от климатичните и почвените условия. Ако се използват неподходящи дървесни видове, обикновено те не оцеляват. За да бъде успешно залесяването, фиданките трябва да бъдат засадени правилно.  Дърветата се засаждат в дупки, които се отварят със специални инструменти, наречени „мечове“. Преди засаждането коренчето на фиданката трябва да се предпазва от слънцето и вятъра, за да не просъхне. Фиданките се поставят в дупки и се покриват с почва, която след това трябва добре да се утъпче. Никак не е лесно да отгледаш дърво от семе. Със залесяването работата на лесовъда по създаването на новата гора не преключва. Младите фиданки са нежни и се нуждаят от грижи в следващите три до пет години. Редовно трябва да се окопават, за да се премахава нежеланата тревна и храстова растителност около тях. Създадените от човека млади гори се наричат горски култури.

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност