Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА   

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 


НачалоНовини 2021/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.04.2021 - 1 април - Международен ден на птиците

Запознайте се с един атрактивен техен представител

Човекът е познавал ползата от птиците от хилядолетия. Различните породи кокошки, патици и гъски, които са били одомашнени, осигуряват целия свят с яйца и месо. Гълъбите са били използвани за пренасяне на съобщения от 3000 г. пр. н. е. до наши дни. Птиците оказват голяма помощ на земеделците, като намаляват броя на много гризачи и насекоми, които увреждат земеделските култури. Птиците, които се хранят с плодове, спомагат за разпространяването на семената на различните растения чрез екскрементите си. 

Днес, в международния ден на птиците ще ви разкажем за един много интересен пернат обитател на нашите гори – Глухаря. Глухарът е застрашен вид, включен в Червената книга на България.

Глухарът е атрактивна едра птица, привързана към горските местообитания. Това е най-едрата птица в семейство Кокошеви. Обитава стари иглолистни гори, особено стари борови гори, на каменист терен с изобилия от боровинки, мъхове, с трепетлика и смърч. Не обича открити места. В България се храни предимно с растения, като менюто му включва пъпки и иглици на белия бор, смърча, листа на бука и други дървета, боровинки, малини, къпини и др. плодове през пролетта и лятото, а също и насекоми, мекотели и други безгръбначни животни. 

Впечатляващо при глухара е размножаването, което се нарича „токуване“. Мъжките птици токуват, като за целта се събират на определени места, наречени „токовища“. Размножителния сезон при Глухарите започва между март и април и завършва между май и юни, в зависимост от началото на пролетта, развитието на растителността и надморската височина.

При токуването, петлите използват определени дървета, на които нощуват и от които започват брачната си песен преди изгрев слънце, като постепенно слизат от клон на клон. В началото на своята песен мъжкият застава със силно изпъната шия, издуто гърло, с клюн сочещ към небето. Опашката му е повдигната и разперена, а крилата провиснали. Птицата пристъпва от крак на крак и започва своята ария съставена от три специфични звука – чукане, плюкане и брусене. Песента, на разсъмване отначало от дърво, после от земята, е съставена от звук като чукане от две пръчки, зачестяващо и завършващо със силен звук като от излитаща от бутилка тапа, следван от фин звук като точене на коса – брусене. Песента макар и тиха се чува на около 300 м разстояние и продължава 6 секунди. В последната част от нея – брусенето ушните канали на птицата се затварят тъй като при разтваряне на клюна, костите на долната челюст притискат ушните канали. Птицата буквално оглушава за цели 3 секунди, от където е дошло и името – Глухар. 

Женските нощуват недалеч от токовищата и щом започне токуването, те долитат и се приземяват или кацат на дърво в близост до някой от пеещите петли.

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност